SHIATSU – japońska sztuka uzdrawiania

        Shiatsu jest jedną z form japońskiego masażu – znaną i praktykowaną od ponad 1000 lat. To technika ściśle związana z dalekowschodnim rozumieniem świata. W swej praktyce wykorzystuje wiedzę i doświadczenia tradycyjnej medycyny chińskiej oraz założenia filozofii taoistycznej.

DSC_0078

    Wschodnie rozumienie świata opiera się na ciągłości wszystkich elementów – natury ożywionej i nieożywionej. Przeplatania się i uzupełniania przeciwstawnych sił Yin i Yang, od których równowagi i harmonii zależy zarówno dobrostan człowieka, jak i otaczającego go świata. 

         Specyfika i odmienność tradycyjnej medycyny chińskiej wyraża się w całościowym spojrzeniu na człowieka i jego problemy. Zdrowie rozumiane jest jako stan harmonii, który przekłada się nie tylko na fizyczne, ale też psychiczne i emocjonalne zrównoważenie. Dlatego medycyna chińska widzi nie tylko ciało, ale też jego powiązanie z emocjami i stanem ducha.

        Zgodnie z filozofią chińską medium odpowiedzialnym za wszelkie przejawy życia jest energia Qi (czyt. czi). W ciele człowieka podąża ona ścieżkami nazywanymi meridianami bądź kanałami energetycznymi. Energia ta zapewnia nam siłę witalną i ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Shiatsu przywraca jej naturalny przepływ pobudzając odpowiednie obszary ludzkiego ciała.

 Jak wygląda sesja shiatsu?

        Zabieg shiatsu to indywidualne spotkanie terapeuty z pacjentem. Shiatsu jest jedną z technik holistycznych, czyli takich, które zakładają nierozdzielność ciała i umysłu. Wymaga skupienia i wyciszenia od obu uczestników. Sedno shiatsu tkwi w byciu tu i teraz. Byciu razem z pacjentem, dawaniu mu uwagi i troski poprzez stały kontakt fizyczny. 

        Jest to specyficzna forma masażu, gdyż wykonuje się go przez ubranie, na futonie – oryginalnej japońskiej macie. Podczas zabiegu terapeuta pracuje poprzez rozciąganie mięśni, krążenie kończyn w stawach, uciski i akupresurę. Pacjent przyjmuje najwygodniejszą dla siebie pozycję – może leżeć na brzuchu, plecach, na boku lub siedzieć. Najczęściej sesja trwa około godziny i odbywa się przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej, przy stonowanym oświetleniu.

Co daje shiatsu?

DSC_0172        Poprzez ciało shiatsu oddziałuje na stan umysłu i emocje. Wycisza, uspokaja i głęboko relaksuje. Shiatsu uczy dobrego bycia ze sobą, poznania i akceptacji własnego ciała. Uwalnia stresy i napięcia ukryte w ciele, wprowadza wewnętrzny spokój. Zwiększa świadomość siebie i swojego ciała ucząc skupienia i koncentracji. Shiatsu przynosi również ukojenie w stanach przemęczenia i stresu, a także korzystnie wpływa na ciało – usprawnia pracę mięśni i stawów, zwiększa elastyczność i zakresy ruchów.

        Shiatsu jest tylko jednym z elementów dbania o zdrowie. Inne ważne komponenty to zdrowa dieta, aktywność fizyczna, zrównoważenie pracy i wypoczynku, życie w zgodzie z cyklami przyrody.

Kto może skorzystać z shiatsu?

        Shiatsu jest formą dostępną niemal dla każdego. Zabiegi zalecane są szczególnie wszystkim, którzy cierpią z powodu przemęczenia i stresu. Pomagają również tym, którzy mają problemy z koncentracją, są rozdrażnieni, cierpią na natłok myśli. Sesja shiatsu jest momentem zatrzymania się, spojrzenia w głąb siebie oraz próbą znalezienia równowagi. 

DSC_0144

        Shiatsu może być również terapią uzupełniającą dla osób pracujących nad wyciszeniem i znalezieniem równowagi emocjonalnej. Poprzez naukę szacunku do własnego ciała może być przydatne w procesie terapeutycznym.       

       Shiatsu jest bardzo dobrą forma terapii dla osób starszych, które ze względu na nadciśnienie nie mogą korzystać z innych form masażu. Shiatsu to spokojny, ale aktywny sposób wprawiania ciała w ruch. Intensywność sesji dobrana jest do indywidualnych możliwości każdego pacjenta.

Tekst: Anna Pomykała
Zdjęcia: www.isithombe.carbonmade.com

 

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s